Bezmála 500 běžců se postavilo v sobotu v Ostravici, na start 1. ročníku závodu JASOŇ45.

Ten se konal poprvé v rámci turistické akce Štramberský Jasoň.

Po deštivém pátku vysvitlo slunce a tak se závodníci mohli vydat na 45 km dlouhou trať, která vedla přes Lysou horu do Malenovic, Frýdlantu n. O., dále na Ondřejník a poté dolů do Kunčic p. O., Frenštát p. R. a přes Lichnov do Štramberka.

Říkal jsem si, že když dal Tomáš Maceček Beskydskou sedmičku po 6:30/km, tak poloviční, a ne tak kopcovitou trať, by mohl vítěz běžet po 5:30/km. Skoro jsem se trefil, vítěz Martin Šlampa, brněnský právník, doběhl do cíle v čase 4:16:19 (5:41/km).

Na druhém místě doběhl na štramberské náměstí Robert Dubjel (Frýdlant n. O.) za 4:21:20, třetí byl pak Robin Ambros (Pstruží) 4:40:21.

„Co se týče průběhu, na Lysou jsme běželi ve větší skupince, která se postupně zmenšovala, a nahoře už jsme byli asi jen čtyři. V seběhu nám utekl Collin, který se nejmíň bál pálit to dolů po šutrech. Ale doběhli jsme ho na Ivančeně, kde hledal kontrolu, která ještě nebyla. Pak jsme šli ve třech až dolů do Malenovic. Kluci stavěli na chvíli na občerstvovačce, já jsem měl pořád dost vody s sebou, tak jsem běžel dál. No a od té doby už jsem to šel sám až do cíle. Ale celou dobu jsem se bál, že mě někdo doběhne, tak jsem se snažil moc neflákat, trávit co nejmíň času na občerstvovačkách a běžet, co to šlo. A nakonec to vyšlo! Vyloženě žádná krize mě nepotkala. Nejtěžší část za mě bylo stoupání na Ondřejník, to je místy hodně příkré. Dole pod Ondřejníkem jsem pak ještě špatně zahnul (doprava dolů), ale zjistil jsem to asi tak po 100–200 m, tak jsem se naštěstí nemusel vracet moc daleko. No a jinak všechno fajn,“ podělil se o své dojmy vítěz Martin Šlampa.

Vítězkou ženské kategorie se stala Martina Dvořáková (Čeladná) – 5:04:02, která pochází z Brna a rok už bydlí na Čeladné, druhá skončila Nikola Novosadová (Holešov) – 5:23:52 a na třetí stupeň vystoupila Jana Petrová (Skřípov) – 5:33:15.

„Na závod mě zlákal kamarád a i když aktuálně na delší tratě nemám natrénováno, tak mi přišlo moc fajn si zaběhnout trať “za domem”. Organizace byla super, moc příjemní byli pořadatelé i dobrovolníci. Občerstvovačky byly taky výborné. Jen na Ivančeně nás kontrola nestihla, tak jsem chytla nerva, že budu třeba diskvalifikována. Ale běžela jsem podle navigace v hodinkách, mám záznam, tak to mě nakonec uklidnilo. Od startu jsem se snažila držet kluků před sebou a nechat se jimi vytáhnou na Lysou, takový byl plán. V seběhu už jsem si běžela svoje tempo. Krize přišla cca 7 km před cílem, už jsem si sem tam zabrblala a občas přešla do chůze. Konec byl zákeřný a měla jsem pocit, že je to pořád do kopce. A samotný Štramberk taky nebyl zrovna za odměnu, cíl do kopce, to se pořadatelům povedlo. I díky počasí to byla velmi vydařená sobota a ja si ji užila,“ řekla po závodě vítězka Martina Dvořáková.